5 marca 2012

Co to jest Wicca

Tego typu artykułu nie mogło zabraknąć na stronie takiej, jak ta.
Niektórzy z Was, drodzy czytelnicy, może znają go z mojej starej strony (przeznaczonej do usunięcia gdyż, jak pisałam - sprzątam), ale dla porządku dodaję go i tutaj.
Muszę jednak przyznać, że jest całkiem zgrabny i jestem z niego dumna.
Miłej lektury!Wicca jest religią czarownic. No właśnie... RELIGIĄ. Nie ruchem pacyfistycznym, nie systemem magicznym, nie "białą magią", nie hobby, nie systemem RPG, nie zabawą dla dziewczynek. Nie jest też tylko dla kobiet, nie pochodzi tylko od Celtów, nie można się do niej zapisać korespondencyjnie. Warto to wyjaśnić na początek, zanim pójdziemy dalej, gdyż doszło w Polsce, zwłaszcza w polskim Internecie do wielkiego przekłamania. Większość osób, zwłaszcza młodych, czy bardzo młodych zapadła na trochę dziwaczną modę na Wicca.

Kadzidła i olejki o najróżniejszych zapachach, świece w najróżniejszych kolorach, gotowe zestawy do zaklęć, drogie kursy magicznych technik, wszystko, na czym producenci zarabiają grube pieniądze - to strona efekciarska, pobudzające wyobraźnię gadżety, które mogą być pomocne w kunszcie uprawiania magii. Jednak Wicca nie ogranicza się jedynie do rzucania zaklęć. To tylko część, która składa się na na całość kultu i religii czarownic, jakim jest Wicca. Nie należy jej mylić z samym tylko paraniem się czarami.

Wicca jest misteryjną religią inicjacyjną wywodzącą się z kowenu w New Forest, założoną przez Geralda Gardnera. Religia misteryjna, to taka w której każdy wyznawca może przeżyć misterium, czyli obcować bezpośrednio z Bóstwem. Inicjacyjną - oznacza, że by być wiccaninem i owo misterium przeżyć trzeba być inicjowanym.

To konieczność inicjacji właściwie jest wyznacznikiem Wicca i to ona czyni wiccanina. Często słyszy się pytania - jacy wiccanie są, jak myślą, co robią, co sądzą o tym czy o tamtym. Odpowiedź na wszystkie tego typu pytania i jest jedna: "To zależy". To zależy od linii inicjacyjnej, zależy od kowenu, zależy od czarownicy. Wiccanie, poza pewnymi wspólnymi podwalinami swojej wiary, które z resztą często są odmiennie interpretowane, mają właściwie jedną cechę wspólną dla wszystkich - inicjację. Wtajemniczenie w misteria, które mogą być udziałem każdej czarownicy, rytuały, wspólna, jednolita praktyka.
Praktyka ta odbywa się w ramach kowenu, niewielkiej grupy czarownic, liczącej do 13 osób, która często jest nazywana magiczną "rodziną". Innymi cechami tradycyjnego kowenu mają być przekazywanie wiedzy i rytuałów "z pokolenia na pokolenie" - z mistrzów na uczniów, odprawianie rytuałów w trakcie 8 Sabatów w roku i Esbatów - pełni Księżyca oraz praktyka nago.

Wiccanie wierzą w parę Bogów, których czczą. Są to Bogini - Potrójna, Księżycowa Bogini Magii i Czarostwa oraz Bóg - Rogaty Pan, Król Śmierci i Odrodzenia, Bóg Słońca. Nazywa się ich tymi i innymi przydomkami, mają oni wiele twarzy, lecz w wiccańskich rytuałach mają oni swoje konkretne imiona. Jednak różnie są odbierani przez różnych ludzi. Czasem, jako realnie istniejące duchowe byty, silne, przedwieczne, innym razem jak nowo powstałe egregory, dla innych są zaś jedynie symbolami, archetypami kobiecości i męskości, uzupełniających się dwóch biegunów. Często wyobraża się w nich wszystkie siły transcendentne, za stwierdzeniem Dion Fortune "Wszystkie Boginie są jedną Boginią, a wszyscy Bogowie jednym Bogiem", a innym razem wymienia się ich jako parę spośród wielu innych Bogów. Jest wiele różnych podejść, z których żadne nie jest błędne.

Wcześniej pisałam, że w Wicca wiele elementów jest zależnych od punktu widzenia. Takim elementem jest między innymi, można by rzec, moralność. W Wicca nie ma podziału na dobre i złe, nie ma nagrody i kary, nie ma granic między tym co grzeszne i święte, materialne i duchowe. A przynajmniej nie ma takich granic nałożonych "odgórnie", przez Bogów czy święte księgi. Pogląd wiccan na te granice można by najłatwiej określić mianem relatywizmu wypływającego z dwóch zasad, które uznaje się za obowiązujące wśród czarownic. Są to Prawo Trójpowrotu i tak zwana Wiccańska Porada, czyli słowa "Gdy krzywdy nie wyrządzasz, czyń podług swej woli". Porady Wiccan wydaje się, że nie trzeba tłumaczyć. Można robić wszystko, jeśli nie robi się krzywdy innym. Jednak czym jest "krzywda" i kim są "inni"? Na to pytanie wiele ludzi może odpowiedzieć inaczej.
Prawo Potrójnego Powrotu mówi natomiast, że wszystko, co czynimy powraca do nas po trzykroć. Nie wartościuje ono, czy nasze czyny są dobre, czy złe, sprowadza na nas jedynie konsekwencje naszych czynów.

Można by więc podsumować Wicca jako religię bardzo różnorodną, ale jednak opartą na spójnych, jednolitych fundamentach. Można się w jej ramach dość szeroko przemieszczać, jednak nie można ich przekroczyć. A bramą do tych ram jest właśnie inicjacja i praktyka z innymi czarownicami w kowenie. Nie ma Wicca poza kowenem.

 


0 komentarze:

Prześlij komentarz