Monogram Chrystiana VII (wszystkie ilustracje z Wikimedia Commons) |
Wpis dedykuję Arkowi.
Najprawdopodobniej siódemka była uważana za ważną już w prehistorii. Za przykład może tu posłużyć malowidło ścienne z Lascaux, na którym na głowę konia naciera siedem wielkich byków. Zbudowany 5 tysięcy lat temu ziggurat babiloński o nazwie Etementaki miał siedem kondygnacji, podobnie jak Silbury Hill w Anglii czy piramida Dżosera w Egipcie, które są niewiele od zigguratu młodsze.
Jeden z możliwych modeli Etementaki |
Persowie, podobnie z resztą jak Sumerowie, również dzielili świat na siedem sfer a ziemię - na siedem części. Wierzono, że odbyło się siedem walk między Ormuzdem a Arymanem. Do legendy przeszła też informacja, że Zaratusztra zginął mając 77 lat. Z resztą według zaratusztrianizmu ludzkość miała pojawić się na ziemi w siódmym tysiącleciu od założenia świata, zaś siódme tysiąclecie dziejów ludzi będzie pierwszym z nowej, niekończącej się epoki dobra.
Płaskorzeźba przedstawiająca Ormuzda (Ahura-Mazdę) |
Ciekawą sytuację widzimy w Grecji, gdzie symbolika liczb była w dużej mierze zależna od regionu. Wiemy, że w całej Grecji występowały boskie rodzeństwa w liczbie siedmiu (podobnie jak w przypadku rodzin składających się z trzech członków). Znanych jest nam więc siedem Plejad, siedmiu synów Heliosa, siedmiu synów i córek Niobe. Siedem młodych dziewcząt i siedmiu młodzieńców domagał się jako ofiary Minotaur każdego roku. Grecy znali też siedem cudów świata.
Szczególnie ważna siódemka była w Tebach. Wieszcz pochodzący z tego miasta - Terezjasz, miał ponoć żyć aż siedem pokoleń. W wyprawie Siedmiu przeciw Tebom każdy wojownik bronił jednej z siedmiu bram. Wierzono też, że siedmiu wygnańców z Teb wyzwoliło miasto spod okupacji Sparty. Co ciekawe - w niektórych regionach Grecji wyróżniano siedem Hesperyd i siedem Muz.
Siostry "Plejady" na obrazie Elihu Veddera |
To oczywiście nie wyczerpuje listy siódemek w kulturze i religii. Pojawiają się one często np. w wierzeniach ludów Wschodniej i Zachodniej Afryki. W Starożytnym Egipcie była to liczba prawdopodobnie związana z Ozyrysem i mumifikacją. Ciało Boga pocięto na 14 części, a proces mumifikacji w którym, według zapisów, używano siedmiu olejów, trwał 70 dni. W Japonii znanych jest Siedmiu Bogów Szczęścia, w Chinach zaś - kojarzy się z kultem zmarłych lub z tradycyjną astronomią, w której wyróżniano siedem ważniejszych gwiazd. Niektóre wersje irlandzkiej legendy o Cuchulainnie mówią, że bohater ten miał po 7 palców u rąk i nóg, pierwszy raz zaś trzymał w ręce broń w wieku siedmiu lat. W wielu kulturach wierzy się, że siódmy syn siódmego syna może stać się wilkołakiem lub wampirem, w innych - przeciwnie, miałby być uzdrowicielem i magiem. W Islamie wspomina się o tym, że niebo, piekło i ziemia składają się z siedmiu warstw każde.
Siedmiu japońskich Bogów Szczęścia |
Siódemka oznacza w tym wypadku pełnię, jakiś doprowadzony do końca etap, wręcz epokę (stąd opisywanie powstania świata w siedem dni - sześć dni stworzenia i jeden na boski odpoczynek). W wielu miejscach w Biblii siódemka oznacza również mnogość, powtarzanie czegoś po wielokroć. Aby jeszcze bardziej podkreślić to symboliczne znaczenie wielości, pełni i doskonałości, stosuje się wielokrotności, takie jak siedemdziesiąt czy siedemdziesiąt siedem, jak w jednym z bardziej znanych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza:
Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?" Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy". (Mt 8, 21-22)Siódemka w Biblii wysuwa się najbardziej na pierwszy w plan w Apokalipsie. Wiele symboli występuje po siedemkroć - świeczniki, anioły, gwiazdy, głowy Smoków i Bestii, trąby i tak dalej i tak dalej... Siedem razy występują też otchłań i Szatan.
W katechizmie katolickim znajdziemy również wiele siódemek - dary Ducha Świętego, uczynki miłosierne względem duszy i ciała, grzechy główne... tu również można by długo wymieniać.
W magii ze względu na swoją symbolikę (głównie biblijną, lecz nie tylko) siódemka może być uważana za swego rodzaju dopełnienie trójki. O ile trójka jest zwielokrotnieniem i zwiększeniem mocy, o tyle powtórzenie jakiegoś zaklęcia czy gestu siedem razy, jest nie tylko jego dopełnieniem, ale również zamknięciem, zakończeniem. To co wykonane siedem razy - już się domknęło, dokonało. Analizując subtelnie inny odcień znaczenia trójki i siódemki wydaje się, że powtarzanie czynności czy rytualnego gestu trzy razy byłoby spotęgowaniem go, więc pewnie najchętniej będzie używane podczas przyciągania czegoś bądź osiągnięcia w czymś sukcesu. Z drugiej strony siódemka, jako zamknięcie pewnej całości, może pojawić się raczej w rytuałach zamknięcia jakiegoś rozdziału, podziękowania Bogom, za otrzymane dary, podsumowanie jakiegoś rozdziału w naszym życiu.
Oby było to zamykanie tylko dobrych, pełnych obfitości rozdziałów.
Niech siódemka przyniesie Wam szczęście!
PS. Jak zwykle - zapraszam do polubienia Bloga Czarowniczego na Facebooku!
0 komentarze:
Prześlij komentarz